Strona główna

Gmina Gorlice

Turystyka »

Turystyka

Chociaż jesteśmy „maleńkim znakiem” na „mapie świata”, mamy z Małopolską, Polską i światem dobre połączenie drogowe i kolejowe. Na pewno Państwo nie zabłądzicie i wygodnie dojedziecie.



Znajdziecie u nas ciszę, spokój, czyste powietrze i malownicze krajobrazy. Spotkacie się z gościnnością mieszkańców i władz gminy. Odpoczniecie w rozwijającej się bazie turystyczno-wypoczynkowej - głównie w gospodarstwach agroturystycznych, z tradycyjną, regionalną kuchnią, opartą na ekologicznej żywności.

 

To doskonała baza wypadowa do zaproponowanych Państwu miejsc w naszej gminie:
- pejzaży i widoków w Kwiatonowicach, Bielance oraz Szymbarku;
- zabytków z niepowtarzalnym dworem w Szymbarku;
- sanktuarium w Kobylance, kościółka w Szymbarku, cerkiewki w Bielance;
- rezerwatu przyrody na Jeleniej Górze w Szymbarku.

Gmina Gorlice położona jest na trasie Karpackiego Szlaku Rowerowego w Małopolsce. Królewski Szlak Rowerowy przebiega przez następujące miejscowości: Biecz – Zagórzany – Gorlice – Bystra – Stróże – Grybów – Nowy Sącz – Stary Sącz – Obidza – Przełęcz Przysłop.


Dwukierunkowa trasa Winnego Szlaku Rowerowego, zaczyna się od Koniecznej, biegnie poprzez Gorlice, Kobylankę, Biecz, Bobową, Rożnów, Tropie.
Na trasach zamontowano kierunkowskazy, w a Kobylance przy sanktuarium i w Szymbarku na parkingu w centrum tablice informacyjne z opisem szlaku i gminy Gorlice.

Utworzono dla turystów ścieżkę turystyczno – przyrodniczo – edukacyjną pn.
Szlakiem Architektury Drewnianej od cerkwi na Wólce do Beskidzkiego Morskiego Oka w Szymbarku.
Ścieżka prowadzi od cerkwi na Wólce, drogą przez las do kasztelu, poprzez centrum wsi i znajdujące się tu skansen i kościół św. Wojciecha. Następnie przez tereny leśne, szlakiem zielonym (z Szymbarku do Stróż) do rezerwatu „Jelenia Góra”. Ze szlaku jest zejście do osuwiskowego jeziorka zwanego „Beskidzkim Morskim Okiem”.



Gmina Gorlice była partnerem projektu utworzenia Karpacko – Galicyjskiego Szlaku Naftowego, mającego na celu ocalenie od zapomnienia przeszłości światowej kolebki przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej.

Szczególną troskę przejawiamy w pielęgnowaniu bogatych, regionalnych tradycji oraz przekazywaniu młodym pokoleniom dziedzictwa kulturowego „Małej Ojczyzny”. Zadanie to w pełni realizuje Ośrodek Kultury Gminy Gorlice, organizując atrakcyjne imprezy folklorystyczne, odpowiadające tradycyjnemu kalendarzowi obrzędowemu:
• Przegląd Zespołów Kolędniczych Ziemi Gorlickiej w styczniu - największa zimowa impreza, eliminacje do Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych „Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Małopolskiego Konkursu Dziecięcych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu;
• Konkurs Palm i Pisanek Wielkanocnych - organizowany w Niedzielę Palmową w Kobylance;
• Dożynki Gminne z degustacją potraw regionalnych;
• Panorama Kultur - plenerowa impreza odbywająca się w lipcu w skansenie w Szymbarku,

Działa Zespołu Folklorystyczny „Beskidy” oraz Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dominikowicach. Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Kobiet Wsi Kobylanka pielęgnują tradycje potraw regionalnych. Przepisy kulinarne gospodyń złożyły się na książkę kucharską „Jadło z rosą, czyli specjały gospodyń ziemi gorlickiej”.

 

Ale równocześnie gmina Gorlice to wspaniała baza wypadowa do zwiedzania wielu atrakcji i miejsc powiatu gorlickiego:


• Biecza - jednego z najstarszych miast polskich, z gotycką kolegiatą, Muzeum Ziemi Bieckiej;
• Binarowej - z drewnianym kościołem z XV w., wpisanego na listę zabytków UNESCO;
• Bobowej - znanego ośrodka koronkarstwa, gdzie w październiku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej oraz starej synagogi i macewy nagrobnej cadyka Salomona Ben Natana, do której pielgrzymują chasydzi z całego świata;
• Bartnego - wsi łemkowskiej z cerkwią z 1842 r. - obecnie muzeum;
• Owczar - z drewnianą cerkwią pw. Opieki Bogurodzicy z 1653 r.;
• Sękowej - z gotyckim kościółkiem drewnianym pw. św. Filipa i Jakuba z XVI w., wpisanego na listę zabytków UNESCO;
• Wapiennego - z uzdrowiskiem i malowniczo położoną odkrytą pływalnią z podgrzewaną wodą;
• Wysowej - z uzdrowiskiem, parkiem zdrojowym, pijalnią i ujęciami wód mineralnych;
• Klimkówki - z malowniczym zalewem na rzece Ropie i sportami wodnymi;
• Małastowa i Magury Małastowskiej – ze stokami narciarskimi (500 m, 1400 m).

 

Wycieczkę do pobliskiej Słowacji umożliwią dogodne drogi przez pobliską Konieczną lub Barwinek, Piwniczną czy Muszynę.

 

W Gorlicach warto zwiedzić Muzeum Regionalne PTTK, galerię Dwór Karwacjanów, pierwszą na świecie uliczną lampę naftową na Zawodziu. Całoroczną atrakcją Gorlic jest nowoczesna kryta pływalnia. W lecie otwarty jest basen, a zimą lodowisko.

Warto też wiedzieć, że przez Gorlice prowadzą autobusowe trasy krajowe i zagraniczne: do Warszawy, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Paryża, Rzymu, Wenecji.

Bielanka .Pole namiotowekajaki na rzece Ropa
Kwiatonowice. widokSzymbark.skansen

Mapa serwisu
Europejski Fundusz Rolny